برمه مژگان قربانی پرونده آشپزخانه خبر

برمه: مژگان قربانی پرونده آشپزخانه خبر حوادث

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی حامیان روحانی در دفاع از رفراندوم چه کسانی هستند؟

«قانون اساسی بن‎بست ها را برداشته؛ اگر جایی بحثی وجود دارد به اصل ۵۹ قانون اساسی مراجعه کنیم. اصل ۵۹ قانونی راجع به رفراندوم هست؛ یعنی صندوق بیاوریم و هر چه مر

حامیان روحانی در دفاع از رفراندوم چه کسانی هستند؟

حامیان روحانی در دفاع از رفراندوم چه کسانی هستند؟

عبارات مهم : ایران

فقط حرف از «رفراندوم» زده می‎شود و جهت اجرای اصل ۵۹ قانون اساسی کاری نمی‎شود

«قانون اساسی بن‎بست ها را برداشته؛ اگر جایی بحثی وجود دارد به اصل ۵۹ قانون اساسی مراجعه کنیم. اصل ۵۹ قانونی راجع به رفراندوم هست؛ یعنی صندوق بیاوریم و هر چه مردم گفتند عمل کنیم». حسن روحانی در صحبت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با این جمله غلغله‎ای در کشور به راه انداخت که تا روزها سوژه به دست اشخاص سیاسی کشور عزیزمان ایران داد.

صحبت های رییس جمهور حقوقدان کشور عزیزمان ایران هرچند که با اتکا به قانون اساسی کشورمان صورت گرفت ولی خیلی به مذاق مخالفان و حتی موافقان او خوش نیامد. باب انتقاد به این روش حسن روحانی جهت برون رفت از مشکلات، جهت خیلی از اشخاص سیاسی باز شد تا آنجا که بعضی این پیشنهاد را ترفندی جهت برچیده شدن نظام اسلامی مطرح کردند.

حامیان روحانی در دفاع از رفراندوم چه کسانی هستند؟

شاید با اصل دیگری اشتباه گرفته باشند!

چراغ مخالفت با این صحبت های حسن روحانی را سخنگوی شورای نگهبان در یادداشتی در کانال تلگرامی خود روشن کرد. عباسعلی کدخدایی که به نظر می‎رسید بیش از سایر مسئولان از این پیشنهاد روحانی جاخورده هست، این ماجرا را به سال 88 و حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری وصل کرد و با قلمی انتقادی نوشت: به خوبی در سال ۸۸ خاطرمان است که چگونه بعضی قانون را نادیده گرفتند و همه پرسی و رفراندم انتخابات را برنتابیدند و شیرینی انتخابات آن سال را به دهان همین مردم تلخ کردند.

«قانون اساسی بن‎بست ها را برداشته؛ اگر جایی بحثی وجود دارد به اصل ۵۹ قانون اساسی مراجعه کنیم. اصل ۵۹ قانونی راجع به رفراندوم هست؛ یعنی صندوق بیاوریم و هر چه مر

آیا در آن سال چهار صد نفر رای نداده بودند؟ بگذریم که بعضی از آن افراد اکنون در دولت جناب روحانی حضور دارند.» انتقادات این عضو حقوقدان شورای نگهبان اینجا به آخر نرسید، او با لحن تندی به استفاده روحانی از واژه رفراندوم ایراد وارد کرد و اساسا آن را از در زمره اختیارات او ندانست: «رییس جمهور محترم همچنین پیشنهادی را مطرح فرمودند که به نظر می رسد کارشناسی نشده باشد چون کاربرد اصل ۵۹ جهت همه آشنایان به حقوق اساسی معلوم است و نیاز به بحث زیاد ندارد. اصل ۵۹ مربوط به اعمال اختیارات قوه مقننه هست. شاید آقای مدیر جمهور با مهم دیگری آن را اشتباه کرده‎اند!»

حرف زدن از رفراندوم؛ نه تدبیر است و نه سلیقه!

در بین منتقدان حسن روحانی، عزت الله ضرغامی مدیر اسبق صدا و سیما هم این پیشنهاد رییس جمهور را برنتابید و حتی این عنوان را قابل اعتنا هم ندانست. او در صفحه توئیترش نوشت: «در برابر حضور ده ها میلیون ایرانی غیرتمند در کف خیابان‎های کشور عزیزمان ایران و اعلام موضع صریح در برابر دشمن، حرف از رفراندوم زدن نه تدبیر است و نه حتی سلیقه! هرچند که اصل حرف هم خیلی مورد اعتنا نیست.»

تا رسیدن به اصل 59 راه زیادی داریم

حامیان روحانی در دفاع از رفراندوم چه کسانی هستند؟

اما این تنها منتقدان حسن روحانی نبودند که سخنان او را سوژه مخالفت خود قرار دادند. در بین حامیان رییس جمهوری کشور عزیزمان ایران هم این انتقادات به همان نسبت دیده شد. غلامحسین کرباسچی راجع به پیشنهاد مدیر جمهوری جهت حل اختلافات از طریق رفراندوم گفت: «آقای روحانی در آن صحبت اظهار نظری داشتند که نمی توان به آن ایراد گرفت ولی نگفتند که چه موقع و کجا می توان و باید از این ابزار استفاده کرد. یکی از دلایل انتقاد به این بیانات به نظر من این است که ما هنوز تا رسیدن به جایی که از ظرفیت اصل 59 قانون اساسی استفاده کنیم، خیلی راه داریم. یعنی ظرفیت های قانونی بسیاری وجود دارد که می توان از طریق آن ها مسایل را حل کرد. خود آقای مدیر جمهور اختیارات بسیاری دارند و می توانند تصمیمات موثری بگیرند.»

سعید حجاریان هم که به عنوان تئوریسین اصلاحات از او نام برده می شود و از حامیان روحانی بشمار می آید نیز این اقدام رییس جمهور را بی موقع خواند و گفت: «واقعیت این است که ایشان به عنوان حقوقدان می خواهند مساله ای سیاسی را از طریق حقوقی حل کنند که طریقی است صعب و دشوار. گمان دارم اصل مذکور، در صورتی که ارکان قدرت اراده کنند صرفاً به کار عوض کردن نظام ریاستی به پارلمانی و یا تبدیل جمهوری اسلامی به حکومت اسلامی -چنانکه مدنظر یکی از احزاب اصول گرا بود- می آید. من اعتقاد دارم استفاده از حربه همه پرسی در شرایط کنونی و با توجه به تجربیات پیشین، امری خطرناک است آیا که به تناقضات موجود در قانون اساسی دامن زده و ما را چندین گام از مردم سالاری دور خواهد کرد.»

«قانون اساسی بن‎بست ها را برداشته؛ اگر جایی بحثی وجود دارد به اصل ۵۹ قانون اساسی مراجعه کنیم. اصل ۵۹ قانونی راجع به رفراندوم هست؛ یعنی صندوق بیاوریم و هر چه مر

این حاشیه سازی ها جهت چیست؟

در ادامه مراجع تقلید هم در برابر این سخنان روحانی سکوت نکردند. آیت الله نوری همدانی در یکی از کلاس های درس خود این اقدام رییس جمهور را حاشیه‎سازی بیان کرد و گفت: جمهوری اسلامی یکبار رفراندوم را انجام داد و مردم با آرای بسیار اوج این نظام را قبول کردند و همان مردم که به این نظام رای دادند روز ۲۲ بهمن حضور یافتند. همین حضور جهت تائید نظام کافی است لذا مورد نیاز است فردی که صحبت می کند به قانون اساسی ما مراجعه کند و بداند رفراندوم در چه زمانی انجام می گیرد. من به مسئولان نصیحت می کنم از پرسشها حاشیه ای به طور جدّ پرهیز کنند. ما در ۲۲ بهمن جمع می شویم تا عزت و وحدت و عظمت خود را به دشمن نشان دهیم. این حاشیه سازی ها جهت چیست؟

رفراندوم را تابو نکنیم

حامیان روحانی در دفاع از رفراندوم چه کسانی هستند؟

در این میان شاید نظر حقوقدانان بیش از سایرین وجهه قانونی داشته باشد. آنها جدای از حب و بغض سیاسی و با منطقی حقوقی به بررسی سخنان رییس جمهور پرداخته و بحث رفراندوم را از اصول قانون اساسی می خوانند که توانایی اجرایی دارد. حسین میرمحمدصادقی، حقوقدان و سخنگوی پیشین قوه‎قضاییه البته از منظر دیگری به این عنوان نگاه کرد. او رفراندوم را با طرح پرسش از رییس جمهور مقایسه کرده و تاکید دارد که این گونه پرسشها را نباید تابو کرد. او البته انتقادی را هم نسبت به این اقدام حسن روحانی مطرح کرده و می گوید: ارزش رییس جمهور پرداختن به مساله شعاری اینچنینی نیست. خوب است که این عنوان از سوی اندیشمندان و متفکران مطرح و حتی پیشنهاد هم شود.

سیدمحمد هاشمی هم که از او به عنوان پدر حقوق عمومی نام برده می شود، با دفاع از سخنان رییس جمهوری اصول متفاوت قانون اساسی را برشمرد و رفراندوم را در کنار حقی که جهت رهبری و مجلس در نظر گرفته شده است جهت رییس جمهور هم بعنوان یک حق تلقی کرد. او البته علت جالبی را جهت وحشت بعضی اشخاص سیاسی از پیشنهاد رفراندوم ارائه کرد و گفت: الان ما می بینیم که مجموعه آرای مجلس شورای اسلامی حالت اصولگرایی دارد. در حالیکه افکار عمومی زیاد اصلاح طلبی هست. بعد جایی که رییس جمهور ببیند که زورش به مجلس نمی رسد با مراجعه به آرای عمومی به خواسته اش خواهد رسید. جهت همین است که عده ای با طرح چنین موضوعاتی مخالفت می کنند. اینجا هم مخالفت ها جایگزین اینکه حقوقی باشد سیاسی هست.

منعی جهت رفراندوم وجود ندارد

بهمن کشاورز هم در یادداشتی به حمایت از حسن روحانی برخاست و در وبلاگش در خبرآنلاین نوشت: بدیهی است که رفراندوم ابزاری نیست که هر روز مورد استفاده قرار گیرد ولی منعی هم جهت استفاده از آن وجود ندارد. کشور سوییس که ما آن را از جهات متفاوت نمونه می دانیم، بسیاری از امور مهم را با رفراندوم حل و فصل می کند. آخرین موردی که من به خاطر دارم رفراندومی بود جهت دادن یارانه سرانه به همه اتباع سوییس که نتیجه رفراندوم مخالفت مردم سوییس با این اقدام بود.

با رفراندوم می‎خواهند ولایت فقیه را جمع کنند؟

در میان اشخاص سیاسی سید احمد خاتمی هم پشت تریبون منتقدین جای گرفت و به سخنان حسن روحانی تصویر العمل نشان داد. او گفت: «این جریان (ضدانقلاب) می خواهد سفره اسلام، ولایت فقیه را با رفراندوم جمع کند… رؤیای ضدانقلاب در این زمینه هیچ گاه محقق نخواهد شد و اسلام و اهل بیت در این کشور ماندنی است.» ولی چیزی که خاتمی از آن دلواپس بود، به هیچ عنوان منظور صحبت های حسن روحانی نبود و کمتر کسی به ذهنش خطور می کرد که رییس دولتی بخواهد چنین موضوعی را به رفراندوم بگذارد. «مگر قرار است راجع به اسلام و اهل بیت و ولایت فقیه رفراندوم برگزار شود که می گویید می خواهند با رفراندوم جمع ارزش کنند؟ گذشته از این، هیچ دقت کرده اید که معنای این جمله تان که “می خواهد سفره اسلام، ولایت فقیه را با رفراندوم جمع کند” چیست؟ مگر فکر می کنید که حتی اگر راجع به اسلام و ولایت فقیه رفراندوم شود، مردم چه رأیی خواهند داد که این گونه بی پروا سخن می گویید؟ از شما که در خطابه بسیار چیره دست هستید، چنین ادبیاتی بعید است.»

رویای ۲۸ ساله

28 سال از آخرین رفراندومی که در کشور عزیزمان ایران برگزار شد، می گذرد. کم نبودند اشخاص سیاسی و حتی روسای جمهور کشور عزیزمان ایران که درخواست برگزاری همه پرسی را داشته باشند ولی این درخواست در کسری از وقت با مخالفت سایر مسئولان به باد فراموشی سپرده شد. اگرچه موافقان رفراندوم مدعی هستند که وحشت از نبود یکصدایی بین مردم و حاکمیت است که باعث شده است هر بار استفاده از ظرفیت های قانون اساسی به محاق رود ولی واقعیت آن است که در طول این سالها هرگز شاهد گام اجرایی جهت عملیاتی کردن اصل 59 قانون اساسی نبوده ایم. نه روسای جمهور لایحه ای جهت برگزاری رفراندوم با موضوعی خاص ارائه داده اند و نه نمایندگان مجلس طرحی نوشته اند تا با دو سوم آرا به تصویب رسیده و به تایید شورای نگهبان برسد.

خبرآنلاین

واژه های کلیدی: ایران | سیاسی | قانون | ایرانی | قانونی | استفاده | حسن روحانی | رییس جمهور | قانون اساسی | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz